Relacja ze zjazdu EPOS w Kopenhadze

W dniach 6-9 kwietnia 2022 r. odbył się w Kopenhadze doroczny zjazd Europejskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej (EPOS). Po 2 latach przerwy i formy on-line, wszyscy uczestnicy z utęsknieniem wyczekiwali spotkań na żywo, burzliwych obrad i wielu rozmów kuluarowych. I raczej nie zawiedli się, gdyż zjazd obfitował w ciekawe wystąpienia prelegentów, głównie z Europy i z Ameryki Północnej. Tradycyjnie, nie zabrakło na zjeździe istotnej  obecności reprezentacji polskiej. W tegorocznej konferencji uczestniczyło ponad czterdziestu(!) delegatów z Polski, a na scenie zaprezentowano aż dziewięć polskich wystąpień (z około 150-ciu łącznie). Ponadto, zainteresowani mogli obejrzeć kilka polskich e-posterów. Link do wszystkich streszczeń zjazdowych jest następujący: https://epos2023.syskonf.pl . 

Mocnym, szeroko komentowanym punktem zjazdu było generalne zebranie członków EPOS-u ( tzw. general assembly), w trakcie którego przewodniczący Sekcji Ortopedii Dziecięcej PTOiTr, prof. Tomasz Kotwicki, zwrócił istotną uwagę na problem inwazji rosyjskiej na Ukrainę, kosztów jakie ponoszą ukraińscy cywile, w tym dzieci, oraz konieczności niesienia pomocy uchodźcom.

Zjazd zakończył się przekazaniem władzy prof. Ignacio Sanperze z Hiszpanii. 

Dla przypomnienia, kolejny, 41. zjazd EPOS-u odbędzie się w Krakowie, w dniach 29.03.2023 do 01.04.2023. Zapraszamy do odwiedzania strony zjazdu w Krakowie: https://epos2023.syskonf.pl

Opracował: B. Musielak